SZLAK HISTORYCZNY
Przejdź do interaktywnej mapy
Szlak Historyczny to najdłuższa i jednocześnie najciekawsza trasa, może zapewnić kilka godzin zabawy i edukacji. Na szlaku znajduje się 21 punktów, które dotyczą miejsc szczególnie związanych z naszym miastem. Ze względu na skomplikowanie trasy, m.in. wielokrotne pokonywanie tych samych odcinków, trudno określić dokładny dystans i jedyną słuszną drogę. Każdy może próbować znaleźć swoją optymalną trasę, lub podzielić spacer na kilka etapów.
Mimo to szacujemy że szlak historyczny można pokonać pieszo w około 2 godziny. Ma niewiele ponad 10km. Jednak jeśli poświęcimy czas na zapoznanie z tablicami informacyjnymi umieszczonymi przy obiektach, czas zdecydowanie się wydłuży. Jest to naprawdę spory kawałek niezwykle ciekawej historii Kutna.
SZLAK HISTORYCZNY
Miejsca na szlaku
Ratusz Miejski
Ratusz w Kutnie – budowla w stylu klasycystycznym zaprojektowana przez Bonifacego Witkowskiego.
Czytaj więcejPałac Saski
Kutno w połowie XVIII wieku zostało elementem królewskiego traktu pocztowego. Dwór królewski potrzebował miejsc do noclegu i odpoczynku więc pomiędzy Poznaniem a Warszawą konieczne stało się wystawienie nowych stacji postojowych. 15 stycznia 1750 roku podpisano kontrakt z kasztelanem żmudzkim Józefem Franciszkiem Pacem, na użyczenie w Kutnie gruntów koniecznych do budowy pałacu, za roczną opłatą w wysokości 500 tynfów. Zarządzającym pałacu mianowano bettmeistera Christhilffa Gotlieba Hausiusa.
Czytaj więcejZespół Pałacowy Gierałty
Pałac zbudowano w latach 1781-1785 przez Stanisława Kostkę. Zbiegiem czasu był on przebudowywany przez kolejnych właścicieli.W czasie II wojny światowej w pałacu funkcjonował hotel oraz restauracja. Budynek jest murowany, parterowy, pokryty dachem mansardowym. Składa się z części środkowej z gankiem i balkonem, dwóch części bocznych i dwóch wolnostojących pawilonów. Obecnie w Pałacu znajduje się szkoła muzyczna. W 1840 roku na wschodnim krańcu terenu wzniesiono Kaplicę Manzoleum Rodziny Mniszewskich, aktualnie znajduje się tam Muzeum Bitwy nad Bzurą
Czytaj więcejMauzoleum Mniewskich - Muzeum bitwy nad Bzurą
Muzeum Bitwy nad Bzurą mieści się w budynku klasycystycznego mauzoleum, wzniesionego w roku 1840, jako kaplica grobowa dla ówczesnych właścicieli Kutna - Walentyny z Gliszczyńskich i Feliksa Mniewskich. Po przeprowadzonym w latach 1967-1969 remoncie obiektu w 1969 otwarto tu Muzeum Bitwy nad Bzurą.
Czytaj więcejKościół pw. św. Wawrzyńca
Kościół w obecnym kształcie został zbudowany przez nadbudowanie na starym kościele nowego - większego (stary kościół został następnie rozebrany).
Czytaj więcejDworek modrzewiowy
Kutno - Modrzewiowy dworek. XIX-wieczny modrzewiowy dworek z kolumnowym gankiem.
Czytaj więcejNowa Oberża
„Nowa Oberża” to jeden z najbardziej znanych i jednocześnie najbardziej okazałych budynków w naszym mieście. Budynek ma postać dwuskrzydłowego piętrowego hotelu. Oparto ją na założeniach pałacowych.
Czytaj więcejDwór Szomańskich
Parterowy dom z mieszkalnym poddaszem został zbudowany w II połowie XVIII w folwarku Gnojno. Budowla została przeniesiona w 1988 roku na ulicę Kościuszki 9, gdzie stoi do dzisiaj służąc przyjezdnym jako przytulny hotel i restaurację. Budynek był pierwotnie kryty gontem. Jego fasadę zdobi portyk na kolumnach podtrzymujących profilowany fronton.
Czytaj więcejKoszary 37 Pułku Piechoty
Koszary 37 Pułku Piechoty to potężny dwuskrzydłowy budynek z cegły, piętrowy. Wybudowany na przełomie XIX/XX wieku. Charakterystycznym elementem budowli był narożnik łączący dwa dwupiętrowe skrzydła. W narożniku znajdowało się główne wejście do koszar oraz wartownia.
Czytaj więcejDom Dochodowy Straży Ogniowej
Ponad stuletni budynek znajdujący się przy ul. Teatralnej w Kutnie może pochwalić się jedną z ciekawszych historii wśród kutnowskich budowli. Przez ten czas pełnił on wiele funkcji i gościł setki tysięcy osób. Dziś znany mieszkańcom Kutna jako pełne uroku Centrum Teatru Muzyki i Tańca. Poznajmy lepiej jego historię.
Czytaj więcejKościół Ewangelicki
Murowany kościół ewangelicko - augsburski w Kutnie został wzniesiony w 1881 r. w miejscu wcześniejszej świątyni drewnianej wzniesionej dokładnie pół wieku wcześniej w odpowiedzi na potrzeby ludności ewangelickiej. W 1880 r. w miejsce drewnianego kościoła wybudowano murowany, który istnieje do dziś.
Czytaj więcejDom Naczelnika Miasta
Budynek zlokalizowany przy ulicy 29 listopada 2 wzniesiono w 1846 r oku (XIX wiek), Pierwotnie mieścił się tu Dom Naczelnika Miasta.
Czytaj więcejDom Naczelnika Powiatu
Budynek pierwotnie służył jako areszt (odwach – czy inaczej kordegarda - z francuskiego. corps de garde), odwach (niem. Hauptwache – straż główna, wartownia – budynek, w którym stacjonowały wszelkiego rodzaju oddziały wojskowe oraz warty garnizonowe i policyjne, wraz z całym zapleczem. )
Czytaj więcejSzpital św. Walentego
Święty Walenty nie jest jedynie patronem zakochanych - mieszkańcom Kutna kojarzy się również z patronem Szpitala Miejskiego. Budynek został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku z inicjatywy Feliksa Mniewskiego.
Czytaj więcejDworzec Kolejowy
Kutnowski dworzec przeżył wiele - dwie wojny światowe, okupacje, czasy PRL-u i wiele wiele innych wydarzeń historycznych, a także kilka remontów - ostatni w 2012 roku. Zobaczmy jak przez ten czas się zmieniał!
Czytaj więcejSzkoła Realna w Kutnie
W 1905 r. z inicjatywy dr. A. Troczewskiego zawiązał się komitet organizacyjny budowy szkoły średniej. Po otrzymaniu placu na budowę, w marcu 1906 r. rozpoczęły się prace budowlane. W sierpniu 1906 r. szkoła przeszła pod zarząd Polskiej Macierzy Szkolnej. Trudną sytuację finansową uratował hojny dar I. Jasiukowicza – właściciela Chodowa. Uroczyste otwarcie placówki nastąpiło 2 IX 1907 r. Pierwszym dyrektorem szkoły został S. Chrupczałowski. Niestety po niecałych 4 miesiącach istnienia władze carskie zlikwidowały PMS i szkoła została zamknięta. W latach następnych szkoła działała jako 7-klasowa Szkoła Handlowa i 5-klasowa Szkoła Kupiecka. W 1918 r. w miejsce Szkoły Kupieckiej utworzono ogólnokształcące gimnazjum. W czasie wojny obronnej w 1939 r. mieścił się tu wojskowy szpital, a po II wojnie światowej przez wiele lat I LO im. J.H. Dąbrowskiego, obecnie Zespół Szkół Zawodowych nr 2.
Czytaj więcejWilla dra Antoniego Troczewskiego
W 1910 roku doktor Troczewski kupił w Kutnie willę na obecnej ul. 29 listopada 4. Był to budynek z 1897 roku, wzniesiony wg projektu znanego łódzkiego architekta Kazimierza Stebelskiego na planie nieregularnym, piętrowy, z neorenesansową dekoracją.
Czytaj więcejDom mieszkalny przy ul. Matejki
Przy skrzyżowaniu ulic Jana Matejki i uliczki Juliana Fałata w Kutnie stoi historyczna willa. Jeden z bardziej okazałych budynków mieszkalnych w Kutnie, wzniesiony w latach 1927–28 przez inż. Ryszarda Machera, właściciela firmy melioracyjnej oraz działacza społeczno-politycznego związanego z ruchem narodowym, radnego miasta Kutna w latach 1934–39.
Czytaj więcejFabryka Maszyn Rolniczych Kraj
Fabryka Maszyn Rolniczych „Kraj” powstała ok. 1890 roku przy ul. Szosowej (ob. ul. Wyszyńskiego) w Kutnie. Jej właścicielem był pochodzący z Włocławka Alfred Vaedtke, który produkcję maszyn rolniczych miał we krwi, bowiem jego dziadek Wilhelm Haack był właścicielem znanej fabryki maszyn we Włocławku, w której Alfred pracował jako przedstawiciel handlowy.
Do Kutna trafił w 1886 roku i tutaj postanowił kontynuować rodzinną tradycję. Rozpoczał od wybudowania małego warsztatu który z czasem przebudował w fabrykę.
Czytaj więcejKościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika został zbudowany w latach 1909–1911 według projektu Strzeżysława Bowbelskiego, 19 października 1912 r. konsekrował go biskup Kazimierz Ruszkiewicz.
Czytaj więcejZespół Młyna Motorowego
Zespół młyna motorowego w Kutnie tworzą dom młynarza, sam młyn w centralnej części i budynek gospodarczy. Powstał na początku XX wieku. Położony jest pomiędzy ulicami Kochanowskiego i 3 Maja.
Czytaj więcej