SZLAK ŻYDOWSKI
Przejdź do interaktywnej mapy
Szlak Źydowski to tzw. szlak sentymentalny. Bo praktycznie nie ma już Żydów w Kutnie, pozostało jednak po nich kilka obiektów, które do dziś przypominają nam o tym, jak silna była to społeczność w naszym mieście.
Najbardziej znanym jest „kirchol” , wzgórze cmentarne w północnej części miasta. Tam też warto się wybrać, jeśli pragniemy rozpocząć wędrówkę sentymentalną.
Pozostałą część szlaku to zabytkowe budynki, z których część została wspaniale odrestaurowana przez nowych właścicieli, a część w gorszym, czasem nawet bardzo kiepskim stanie. No i pamiątkowe tablice w miejscach szczególnych – tak jak „żydowska synagoga” po której nie ma już żadnego śladu. Jednak w miejscu gdzie stała ufundowana została pamiątkowa tablica przymocowana do kamienia.
SZLAK ŻYDOWSKI
Miejsca na szlaku
Cmentarz żydowski
Cmentarz żydowski w Kutnie położony jest na wzniesieniu pomiędzy ulicami: Sobieskiego, Zdrojową i Tarnowskiego. Nekropolia została założona w XVIII wieku.
Czytaj więcejDawne getto kutnowskie
Na terenie dawnej Cukrowni "Konstancja", przy ul. A. Mickiewicza w Kutnie, 15 czerwca 1940 roku naziści utworzyli getto. Teren getta ogrodzony drutem kolczastym obejmował pięć budynków mieszkalnych i fabrykę. Na 8 tys. mieszkańców getta przypadały tylko trzy ubikacje i jedno ujęcie wody.
Czytaj więcejWilla Holcmana
Przedstawiamy Państwu Willę Holcmana, budynek znajdujący się przy ul. Mickiewicza, nieopodal ronda Solidarności. Izaak Holcman był przemysłowcem i majętnym właścicielem składu drewna. Niektórzy jego posiadłość nazywali Pałacykiem Holcmana.
Czytaj więcejFestiwal im. Szaloma Asza - Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie
Festiwal im. Szaloma Asza jest imprezą łączącą przeszłość z teraźniejszością Kutna, niegdyś polsko-żydowskiego miasteczka, w którym Żydzi stanowili w XIX w. ponad 70% mieszkańców.
Czytaj więcejDom Rabina Trunka
Budynek zlokalizowany na skraju parku Traugutta, tuż za domem naczelnika miasta. Dom rabina trunka to tzw. czynszówka, do której przylega szereg piwniczek. Jest to jeden z bardziej charakterystycznych budynków w mieście, został niedawno odrestaurowany.
Czytaj więcejDom i ulica Szaloma Asza
Dom w którym mieszkał światowej sławy pisarz już nie istnieje. Jednak by uczcić pamięć o nim, miasto nazwało jego imieniem i nazwiskiem jedną z bardziej uroczych uliczek w centrum miasta.
Czytaj więcejDawna Synagoga
Budynek nie istnieje, w miejscu synagogi miasto ufundowało pamiątkową tablicę umocowaną do kilkutonowego głazu.
Czytaj więcejDom rodziny Aszów
Kamienica zlokalizowana przy ulicy Sienkiewicza, zaraz za mostem, praktycznie naprzeciwko Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Niedawno przeszła gruntowny remont. W tym domu wychowywał się i dorastał Szalom Asz, słynny na cały świat żydowski prozaik, dramaturg i eseista piszący w języku jidysz.
Czytaj więcej