Szpital św. Walentego
Święty Walenty nie jest jedynie patronem zakochanych - mieszkańcom Kutna kojarzy się również z patronem Szpitala Miejskiego. Budynek został wzniesiony w pierwszej połowie XIX wieku z inicjatywy Feliksa Mniewskiego.
Fundusze na budowę zbierano na balach charytatywnych, zbiórkach społecznych, loteriach fantowych. Nie zachowały się dokumenty z budowy, nie wiadomo więc kto był autorem pierwszych planów szpitala. Realizację tego niezwykle ważnego dla miasta projektu rozpoczęto w 1842 roku, i już 2 lata później został otwarty budynek z dostępnymi 21 łóżkami dla chorych. Początkowo budynek miał jedno piętro i solidne podpiwniczenie. W rogach obiektu znajdowały się pomieszczenia dla personelu i na magazyny. Obiekt funkcjonował pod nazwą "Szpital św. Walentego w Kutnie". Jakby na podniesienie tego faktu, przed szpitalem stała granitowa figurka przedstawiającą świętego który uzdrawiał kobietę. Figurka prawdopodobnie została zniszczona lub wywieziona przez Niemców w czasie II wojny światowej.
Kutnowski szpital był jednym z pierwszych szpitali w regionie. W dużo większej i prężniej rozwijającej się Łodzi pierwszy szpital do użytku oddano dopiero w 1846 roku.
W trakcie wielu lat swej działalności szpital ulegał modernizacjom i rozbudowie. Zwiększano liczbę miejsc, i ilość zatrudnionego personelu.
Jeden z ważniejszych remontów przypadł na lata 1860 - 1864, kiedy to znacznie poprawiono stan sanitarny naszego szpitala. W pobliżu powstała również apteka oraz mieszkania dla personelu.
Pod koniec XIX wieku, z inicjatywy doktora Antoniego Troczewskiego, naczelnego lekarza szpitala, powstał oddział chirurgiczny. W następnym stuleciu połączono kilka budynków, zainstalowano centralne ogrzewanie, a także otwarto pracownię rentgenowską.
Po wyzwoleniu Kutna spod okupacji niemieckiej szpital został zajęty przez wojska radzieckie. Pod koniec 1945 roku placówkę przekazano władzom powiatowym.
W 1957 roku rozpoczęto opracowywanie planów budowy nowego szpitala. Ostatecznie chorzy przenieśli się do nowego szpitala zlokalizowanego przy ul. Kościuszki. Stary szpital – jak jeszcze czasem nazywają go mieszkańcy został sprzedany. W chwili obecnej jest to siedziba Agencji Rozwoju Regionu Kutnowskiego S.A. , Regionalnej Izby Gospodarczej oraz wielu innych drobnych firm.