SZLAK RÓŻANY

Przejdź do interaktywnej mapy

Szlak różany, to szlak obejmujący 4 szczególnie związane z różami punkty na obszarze Kutna. Rozpoczyna się od Ronda Róż zlokalizowanego na ulicy Kościuszki, przy Galerii handlowej i wjeździe na tereny Europejskiego Centrum Małej Ligi Baseballowej. Zasadzono tam blisko 350 róż, które umilają mieszkańcom miasta widok od wiosny do późnego lata. Następnie prowadzi w do Kutnowskeigo Domu Kultury gdzie stoi pomnik Bolesława Wituszyńskiego , najsłynniejszego kutnowskiego hodowcy róż.

Bolesław Wituszyński przybył do Kutna w latach 40stych. Rozpoczął swą działalność od niewielkiego gospodarstwa rolnego, prowadzonego wspólnie z bratem. Od końca lat 50 otowrzył przy ul. Chodkiewicza największą w polsce szkółkę różaną. Produkcja liczyła nawet kilkaset tysięcy krzewów rocznie, dzięki wysokiej jakości była znana i doceniana również poza granicami naszego kraju. Ściśle współpracował z Katedrą Roślin Ozdobnych Wyższej Szkoły Rolniczej w Poznaniu. Prowadził firmę na wysokim poziomie organizacyjnym. Urzymywał kontakty z wybitnymi hodowcami róż z całego świata, wśród których był docenianym autorytetem.

Jego największe osiągnięcia to cztery własne odmiany róż: Kutno(1965) – róża miniatura, sport Margo Coster, Marylka (1967, zarejestrowana w 1972 r.) – róża miniatura, Kopernik (1969, zarejestrowana w 1977 r.), Leszek (1980 – niezarejestrowana). Drugą pasją Bolesława Wituszyńskiego były rośliny ozdobne. Tu plonem jego pracy jest cis Krzysztof poświęcony najstarszemu synowi.

Następnym punktem w który warto się przenieść, to Park im. Wiosny Ludów. Znajduje się tam wiele klombów i rabat różanych. Miłośnicy tych szlachetnych kwiatów mogą spędzić tam przyjemne chwile. Niektóre gatunki róż zasadzonych w parku charakteryzują się intensywnym, bardzo przyjemnym zapachem.

Ostatni punkt warty zobaczenia jest w trakcie przygotowania. Rozarium w parku nad rzeką Ochnią…

SZLAK RÓŻANY

Miejsca na szlaku